9 uczestników

zwiększyło swoją efektywność i skuteczność w projektach nie tylko z branży IT.

8 trenerów

praktyków, podzieliło się swoimi patentami na zwinność.

2 weekendy szkoleniowe

poza Wrocławiem, sprzyjało efektywnej nauce.

77 godzin

ćwiczyliśmy wszystko to, co potrzebne, aby pracować zwinnie.

O Szkole Agile 2015

Szkoła Agile jest projektem Fundacji ProProgres. Edycja 2015 powstała z myślą o Startuperach, Scrum Masterach, Programistach i Menadżerach, a także wszystkich realizujących projekty innowacyjne - tworzących coś zupełnie nowego, coś czego nie da się zaplanować i ubrać w istniejące schematy. Znaleźliśmy ludzi lubiących eksperymentować, gotowych stale zwiększać efektywność działań w swoich organizacjach.

W 2015 roku uczestniczyli ludzie chcący poszerzyć swoje horyzonty, podnieść kompetencje i rozwinąć swoje umiejętności. Szkolenia odbyły się w dniach od 06.10.2015 do 13.12.2015, głównie we wtorki i czwartki w godzinach 18.00 - 21.00 w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin.

W programie przewidzieliśmy dwa intensywne weekendowe wyjazdy szkoleniowo-integracyjne, które odbyły się w okolicach Wrocławia w dniach: 17-18.10.2015 oraz 12-13.12.2015.

Każdy uczestnik kończący Szkołę Agile otrzymał Certyfikat wystawiony przez Fundację Rozwoju Projektów Programistycznych ProProgres, potwierdzony pieczątką Fundacji i podpisami koordynatorów projektu.

Certyfikaty wystawione zostały indywidualnie i zawierały wszystkie istotne informacje dotyczące dokonań konkretnego uczestnika, listę szkoleń w jakich brał udział, ich tematykę oraz nazwiska prowadzących.

Każdy z 9 słuchaczy spełnił warunki ukończenia Szkoły Agile 2015:

 • brał udział w minimum 80% zajęć,
 • brał udział w minimum jednym wyjeździe szkoleniowym,
 • zrealizował indywidualną pracę pisemną.

Zapoznaj się z programem Szkoły Agile 2015.

Uczestnicy Szkoły Agile 2015

Trenerzy Szkoły Agile 2015

Michał Bartyzel

Michał Bartyzel

Pracuje jako coach w BNS IT, które specjalizuje się w: agile coaching i refaktoryzacji legacy code. Michał mieszka w Łodzi, ma 3-letnią córkę i na dniach spodziewa się syna. W wolnych chwilach gra na gitarze i zaopatruje rodzinę w przetwory owocowe własnej produkcji.

Katarzyna Łęcka

Katarzyna Łęcka

Lider ds. Jakości, mentoruje projekty usprawniające procesy usługowe oraz szkoli z zakresu metodologii Kaizen, Lean Management oraz PM. Ukończyła podyplomowe studia z Zarządzania Projektami i kompetencji menadżerskich na UE we Wrocławiu. Pracowała jako dziennikarz, lektor w szkole językowej oraz koordynowała procesy zakupowe. Przez 4 lata związana ze światem mody. Prywatnie miłośniczka muzyki i gór. Poza pracą zajmuje się dwójką małych łobuzów oraz samą sobą.
Wojciech Konopka

Wojciech Konopka

Scrum Master, Coach, Programista oraz Idea Manager. Pasjonat pracy z ludźmi, budowania pozytywnych relacji. Obecnie zaangażowany w proces wdrażania i kreowania innowacji w firmie.
Łukasz Maszczyński

Łukasz Maszczyński

Pracuje jako Agile Coach w jednej z wiodących firm telekomunikacyjnych. Posiada 6-letnie doświadczenie w Scrumie wynikające z pracy z wieloma zespołami oraz projektach w dużej skali. Cechuje go pragmatyczne podejście do metod zwinnych. Łukasz jest ojcem 3-letniej Natalii, posiadającej niemal nieskończone zasoby energii.
Piotr Pietroń

Piotr Pietroń

Agile & Technical Coach. Trenując, korzysta z wieloletniego doświadczenia zdobytego podczas pracy jako programista, architekt oprogramowania, scrum master i lider zespołu. Szczególnym zainteresowaniem darzy tematykę rozwijania zespołów samo-organizujących się i praktycznych zastosowań metod sztucznej inteligencji. Relaksuje się podziwiając dzieła japońskiej animacji i eksplorując rynek elektronicznej rozrywki.
Maciej Trojniarz

Maciej Trojniarz

Agile Coach współpracujący obecnie z jednym z największych polskich banków. Posiada doświadczenie jako programista, technical lead, scrum master. Od początku kariery związany ze zwinnymi projektami w firmach i projektach o różnej wielkości.
Marek Tryliński

Marek Tryliński

Scrum Master, Project Manager, Trener i Coach, przez ostatnie 6 lat pracował z ponad 80 zespołami Scrum oraz Kanban z całej Europy. Jego misją jest "żeby jak najwięcej osób z branży IT przestało pracować". Nie oznacza to, że pomaga optymalizować proces wytwarzania oprogramowania tak bardzo, że ludzie przestaja być potrzebni - przewodzi mu stare chińskie przysłowie "Rob to co lubisz, a pewnego dnia przestaniesz pracować".
Tomek Sierpiński

Tomasz Sierpiński

Coach, Trener oraz Scrum Master w jednej z dużych firm teleinformatycznych. Posiada ponad 10 lat doświadczenia w branży IT, pracował jako programista, manager czy kierownik projektów. Agile dla niego to nie metoda a sposób bycia.
Ewelina Wyspiańska

Ewelina Wyspiańska

Rekruter Techniczny z ponad 2 letnim doświadczeniem w branży IT. Pełniła także funkcje Team Lidera oraz Managera. Entuzjastka metodyk zwinnych. Członek grup meetup - Agile Wrocław oraz Agile Addicted. Specjalistka od kompetencji miękkich, doboru kadr oraz relacji międzyludzkich... A czerwony kolor włosów to nie przypadek ;)

Program Szkoły 2015

Program Szkoły Agile 2015 jest zgodny z wytycznymi International Consortium for Agile.

Agile
06.10.2015
x

Agile
06.10.2015

Obszar: Narzędzia i techniki
Czas szkolenia: 3 godziny

Mocne podstawy są dobrym wprowadzeniem do dalszego rozwoju, dlatego celem szkolenia będzie uzyskanie przez Ciebie silnych fundamentów, niezbędnych do świadomego uczestnictwa w zajęciach Szkoły Agile.

Jako uczestnik już pierwszego dnia gruntownie zapoznasz się z filozifią, zasadami i wartościami agile. Dowiesz się jaka jest różnica między empiryzmem a predykcją, a także jak należy rozumieć Manifest Agile.

Przygotowanie projektu
13.10.2015
x

Przygotowanie projektu
13.10.2015

Obszar: Projekt
Czas szkolenia: 3 godziny

Mówi się, że dobry pomysł to już połowa sukcesu. Niestety tylko połowa... Druga połowa to zarządzanie.

Na tym szkoleniu dowiesz się jak zacząć zwinny projekt. Jak zaplanować budżet, napisać uzasadnienie biznesowe a także poznasz narzędzia umożliwiające zapisanie wizji projektu.

Cel
15.10.2015
x

Cel
15.10.2015

Obszar: Projekt
Czas szkolenia: 3 godziny

Czy warto jest stawiać sobie cele? Czy liczy się cel czy efekt? A jak do tego mają się wymagania klienta? Słowem: wszystko, co powienieneś wiedzieć o celowaniu:

 • Wizja, Strategia, Taktyka, Cel
 • Cele Krótko/długoterminowe
 • Opisywanie celu: SMART, CLEAR, Tablica koncepcyjna i inne
 • Pytania o cel
 • Wymagania a cel projektu
Scrum - The Game
17.10.2015 - Wyjazd I
x

Scrum - The Game
17.10.2015 - Szkolenie wyjazdowe

Obszar: Narzędzia i techniki
Czas szkolenia: 8 godzin

Nauka poprzez zabawę jest naskuteczniejsza, dlatego podczas praktycznej gry symulacjnej dowiesz się jak wygląda praca z zastosowaniem frameworka Scrum, jednej z najpopularniejszych praktyk zwinnych na świecie.

W czasie gry będziesz mieć okazję wcielić się w różne scrumowe role. Poznasz ceremonie i artefakty. Nauczysz się szacować zwinnie oraz adoptować się do zmian. A co najważniesze, sprawdzisz jak działa Scrum na własnej skórze.

Przegląd metodyk zwinnych
18.10.2015 - Wyjazd I
x

Przegląd metodyk zwinnych
18.10.2015 - Szkolenie wyjazdowe

Obszar: Narzędzia i techniki
Czas szkolenia: 3 godziny

Pod parasolem Agile mieści się wiele praktyk związanych z zarządzaniem projektami i dostarczaniem wartościowych produktów. Extreme Programming, Lean, Scrum, Kanban i Crystal - to tylko niektóre z nich. Pokażemy podobieństwa i różnice między nimi, a także możlwiości jakie za sobą niosą.

Po tym szkoleniu będziesz znał ich charakterystykę i zasady działania oraz będziesz potrafić wybrać odpowiednią dla specyfiki swojego projektu.

Budowanie zespołu
18.10.2015 - Wyjazd I
x

Budowanie zespołu
18.10.2015 - Szkolenie wyjazdowe

Obszar: Zespół
Czas szkolenia: 5 godzin

Podstawą sukcesu w projekcie jest dobrze dobrany i zgrany zespół. Tylko taki team da ci przewagę i zagwarantuje powodzenie. Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy i umiejętności do budowania skutecznego, samoorganizującego się i efektywnego zespołu.

Poznasz cykl życia zespołu, zasady jego formowania, budowania atmosfery współpracy i wzajemnego zaufania. Dowiesz się jakich narzędzi używać na każdym etapie rozwoju, jak wspierać indywidualności i samoorganizację. Porozmawiamy o tym dlaczego warto delegować odpowiedzialność na zespół.

7 cech lidera - cz. I
20.10.2015
x

7 cech lidera - cz. I
20.10.2015

Obszar: Lider
Czas szkolenia: 3 godziny

Szkolenie zostało oparte na bestsellerowej książce Stephena R. Coveya "7 nawyków skutecznego działania". Jego celem jest przedstawienie rozwiazań pomocnych w podejmowaniu decyzji, wyznaczaniu priorytetów i ich skutecznej realizacji, a także budowaniu relacji i współpracy.

Pierwszą część szkolenia poświęcimy czterem pierwszym cechom, jakie powinien mieć lider:

 • Proaktywny
 • Ma wizję końca
 • Skoncentrowany na rzeczach najważniejszych
 • Postawa Win-Win
7 cech lidera - cz. II
22.10.2015
x

7 cech lidera - cz. II
22.10.2015

Obszar: Lider
Czas szkolenia: 3 godziny

Szkolenie zostało oparte na bestsellerowej książce Stephena R. Coveya "7 nawyków skutecznego działania". Jego celem jest przedstawienie rozwiazań pomocnych w podejmowaniu decyzji, wyznaczaniu priorytetów i ich skutecznej realizacji oraz budowaniu relacji i współpracy.

Druga części szkolenia skupi się wokół kolejnych cech lidera:

 • Zaczyna od zrozumienia
 • Stosuje efekt synergii
 • Dba o samoodnowę
Ryzyko
27.10.2015
x

Ryzyko
27.10.2015

Obszar: Projekt
Czas szkolenia: 3 godziny

Każde przyszłe zdarzenie jest niepewne - może być szansą lub zagrożeniem. Podczas szkolenia poznasz rodzaje ryzyk, nauczysz się je identyfikować, a także w razie potrzeby obsługiwać. Przedstawimy podstawowe reakcje oraz powiemy jak zarządzać ryzykiem w projektach zwinnych i na czym polega zarządzanie przez tolerancję.

Planowanie i szacowanie
29.10.2015
x

Planowanie i szacowanie
29.10.2015

Obszar: Projekt
Czas szkolenia: 3 godziny

Planowanie często wygląda ja wróżenie z fusów. W jednym pokoju spotyka się grupka mędrców i wróży ile godzin zajmie wykonanie pewnego zadania... Niestety ich przewidywania prawie zawsze się niesprawdzają. Brzmi znajomo?

Na tym szkoleniu dowiesz się co to jest prędkość zespołu, jak ją mierzyć oraz jak wykorzystać tą wiedzę do planowania. Poznasz w szczegółach narzędzia wspierające ten proces:

 • Planning Poker
 • Product i sprint backlog
 • User Story
Zarządzanie oparte na dowodach
16.11.2015
x

Zarządzanie oparte na dowodach
16.11.2015

Obszar: Projekt
Czas szkolenia: 3 godziny

Skuteczne podejmowanie decyzji musi się opierać o twarde dane. Subiektywne odczucia i "niewielkie" opóźnienia, często nie dają pełnego obrazu sytuacji. Na tym szkoleniu dowiesz się, jak gromadzić niezbędne dane do zarządzania projektem oraz jak je odczytywać. Poznasz najpopularniesze miary oraz sposoby obrazowania sytuacji.

Po tym szkoleniu nie będą Ci obce: burndown chart, wartość biznesowa, KPI, ROI, TCO, Agile Earned Value czy Definition of Done.

Retrospekcja
19.11.2015
x

Retrospekcja
19.11.2015

Obszar: Zespół
Czas szkolenia: 3 godziny

Retrospekcja to jedno z najciekawszych narzędzi stosowanych w zwinnych projektach. Pozwala przyjrzeć się pracy zespołu, zidentyfikować obszary do usprawnień i zaproponować konkretne rozwiązania. Dzięki właściwie prowadzonym retrospekcjom, zespół cały czas zwiększa swoją efektywność.

Podczas szkolenia poznasz odpowiedzi m.in. na te pytania:

 • Jak szukać tematów do retrospekcji?
 • Co jest celem retrospekcji?
 • Jak przeprowadzić retrospekcję?
Zarządzanie zmianą
30.11.2015
x

Zarządzanie zmianą
30.11.2015

Obszar: Projekt
Czas szkolenia: 3 godziny

Ludzie z natury nie lubią zmian. Wszystko co nowe, niepewne, wytrąca ich ze strefy komfortu.

Na tym szkoleniu dowiesz się jak wygląda dynamika zmiany, jak ją przygotować, przeprowadzić i utrwalić w organizacji. Na co należy zwrócić uwagę planując reorganizację sposobu pracy. Powiemy jak walczyć z oporem, jak przekonywać do zmiany oraz kiedy nie należy ich wprowadzać.

Komunikacja w zespole
01.12.2015
x

Komunikacja
01.12.2015

Obszar: Zespół
Czas szkolenia: 3 godziny

Od skuteczności komunikacji zależy właściwe zrozumienie wymagań klienta oraz nastroje w zespole projektowym. Celem tego warsztatu jest rozwój kompetencji związanych z komunikatywnością, dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem. Dowiesz się również jak skutecznie identyfikować sytuacje konfliktowe oraz poznasz sposoby ich rozwiązywania.

Informacja zwrotna
03.12.2015
x

Informacja zwrotna
03.12.2015

Obszar: Zespół
Czas szkolenia: 3 godziny

"Niczego dobrego nie można się spodziewać, gdy nie ma informacji zwrotnej." - Steve Armstrong

Bez dobrego i częstego feedbacku nie byłoby agile. Na tym szkoleniu nauczysz się jak udzielać informacji zwrotnej, aby pomóc zespołowi w rozwoju. Dowiesz się jak właściwie konstruować komunikat, poznasz różne modele oraz sprawdzisz je w praktyce.

Warsztat zwinnego programisty - cz. I
08.12.2015
x

Warsztat zwinnego programisty - cz. I
08.12.2015

Obszar: Narzędzia i techniki
Czas szkolenia: 3 godziny

Współpraca jest kluczem do skutecznego osiągania celów projektu. Jakie narzędzia wspierają piętę achillesową ludzi z kręgów IT?

Podczas tego szkolenia poznasz narzędzia wspomagające pracę zespołową oraz pomagające wykorzystać zalety współpracy między programistami:

 • Pair Programming
 • (Acceptance) Test Driven Development
 • Domain Driven Development
 • Refactoring
 • Code Review
Style zarządzania
12.12.2015 - Wyjazd II
x

Style zarządzania
12.12.2015 - Szkolenie wyjazdowe

Obszar: Lider
Czas szkolenia: 8 godziny

Omówimy różne sposoby zarządzania: Coaching / Mentoring / Delegowanie / Directing / Przywództwo Służebne.
Poruszymy zagadnienia związane z narzędziami i cechami skutecznego managera:

 • Przekazywanie odpowiedzialności
 • Zaufanie
 • Konsekwencja
 • Zadawanie Pytań
 • Kontrakt - "zasady gry"
Motywacja - klucz do sukcesu
13.12.2015 - Wyjazd II
x

Motywacja - klucz do sukcesu
13.12.2015 - Szkolenie wyjazdowe

Obszar: Zespół
Czas szkolenia: 8 godziny

Nic tak nie napędza do działania jak odpowiednia motywacja. Jak więc sprawić, żeby nasz team w pełni i z zapałem wykorzystywał swój potencjał w pracy projektowej? Na szkoleniu zostaną omówione techniki motywacji poza finansowej oraz metody budowania atmosfery zaangażowania i współpracy pomiędzy członkami zespołu.

Dowiesz się m.in. co motywuje pracowników i jak zmotywować samego siebie. Nauczysz się jak rozwijać sukces jako wartość oraz jak zarządzać zespołem, aby go nie demotywować.

Nie wiesz czy agile jest dla Ciebie?

Umów się na AgileHour - nieodpłatne sesje coachingowe lub konsultacje z ekspertami agile.

Partnerzy:

CRZ Krzywy Komin MEGITEAM - hosting w chmurze dla programistów, agencji, startupów, e-commerce BNS IT Brass Willow

Organizatorzy:

Fundacja ProProgres MT Consulting

Partner Medialny:

PMI Wrocław